شهر نوپای قرق، یکی از شهرهای استان گلستان، شهرستان گرگان و بخش بهاران است که در 25 کیلومتری گرگان مرکز استان گلستان واقع شده که بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 6701  نفر شمارش شده است. این شهر در محور اصلی و شریانی تهران به مشهد به صورت خطی در مجاورت این راه ارتباطی واقع شده است. این مسیر و همچنین منطقه نمونه گردشگری پارک جنگلی قرق در کنار هم از جمله عوامل رشد و توسعه شهر به خصوص در بخش خدمات و گردشگری بین راهی می تواند باشد.

به دلیل جایگاه شهر قرق به عنوان آخرین نقطه شرقی تقسیمات سیاسی شهرستان گرگان و همچنین نزدیکی به روستاهای بزرگ منطقه مانند نوده ملک، قلی آباد، مسیر تردد و بازار خرید مردم حوزه و نیز برخورداری از امکانات آموزشی و بهداشتی، این شهر را به یکی از نقاط مهم سکونتی منطقه(به ویژه دهستان قرق) تبدیل نموده است. ساكنان بومی شهر قرق در ترکیبی از اقوام کتولی، سیستانی، ارمنی و سایر مهاجران(بلوچ، افغانی، سبزواری) هستند.

شهر قرق واقع در سه راه ارتباطي اصلي تهران- شرق در دو قسمت جاده سراسري قرار گرفته است. اين شهر از نظر موقعيت قرارگيري نسبت به شهرهاي همجوار در 25 كيلومتري شهر گرگان(مرکز شهرستان)، و از شهر آق قلا (شهر دوم منطقه) حدود 30 کيلومتر، از علي آبادکتول(مرکز شهرستان مجاور) حدود 15 کيلومتر و جلين(شهر مجاور) حدود 15 کيلومتر و سرخنکلاته(شهر مجاور) حدود 12 کيلومتر است.

در محدوده جنوبی حوزه نفوذ شهر قرق، زیستگاه طبیعی بسیار مهمی به نام پارک جنگلی قرق، قرار دارد. پارک جنگلي قرق که متصل به بافت فيزيکي شهر و در سمت غرب آن قرار دارد، داراي 650 هکتار عرصه جنگل طبيعي بوده که هر سال ميزبان هزاران مسافر شمال و استان گلستان است. این پارک با دارا بودن يک رودخانه فصلی با نام «تخت کبيري» به همراه وجود حيوانات وحشي همچون گراز، خرس و... جذبه خاصي را براي مسافران راه شمال به شرق ايجاد کرده است. علاوه بر پارک جنگلي در پيرامون اين شهر، يک چشمه آب معدني با نام «توبن» نيز که خاصيت شفابخشي دارد در فاصله 2 کيلومتري در داخل جنگل و در جنوب آن قرار دارد.

از آنجا که شهر قرق بافت روستایی داشته و افراد خانوار در حین اشتغال به کشاورزی، به سایر امور مانند صنایع دستی نیز اشتغال دارند، تفکیک آنها در فعالیت ها امکان پذیر نیست. با توجه به قرارگیری شهر در دشت، شغل اصلی ساکنان شهر کشاورزی و دامداری است. محصولات عمده کشاورزی گندم، گوجه فرنگی، توتون، سیب زمینی و انواع محصولات جالیزی که هندوانه ی آن از قدیم در سطح کشور معروف بوده است.

همچنین مهمترین عامل تأثیرگذار در شهر قرق را می­توان به کارخانه دخانیات اشاره نمود. کارخانجات توتون قرق که در شرق شهر قرار دارد در زمینی به مساحت 50000 مترمربع و با سطح زیر بنای 8000 مترمربع بنا نهاده شده است که مشتمل بر دو کارخانه جور و دسته بندی و عمل آوری توتون (مانیپولاسیون) است.

پارک جنگلی قرق به عنوان زیستگاه مرال(گوزن قرمز ایرانی) و پروژه ملی موزه میراث فرهنگ روستایی واقع در آن، کلیسای مریم مقدس و پارک شهدا که محل تدفین دوشهید گمنام غواص است از جمله نقاط گردشگری شهر قرق محسوب می شوند.

سال 1403

نظرات مردمی

پیوندها